W piątek 38. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie zaplanowano m.in. w Lublinie, Puławach i Tarnogrodzie – poinformowało biuro prasowe Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”.
W Lublinie uroczystości rozpoczną się o godz. 16 na placu Litewskim, gdzie ustawione zostaną znicze. Na godz. 16.30 zaplanowano Koncert Pieśni Niepokornej. To hołd, który młodzieży złoży osobom internowanym i represjonowanym w stanie wojennym. Udział weźmie Norbert „Smoła” Smoliński, lider zespołu Contra Mundum (Kościół Pobrygidkowski, ul. Narutowicza 6).
O godz. 18 w kościele Pobrygidkowskim odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny i za wszystkie Ofiary stanu wojennego.
Po mszy uczestnicy przemaszerują pod pomnik patrona NSZZ „Solidarność”, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie złożą kwiaty.
W Puławach, przed bramą Zakładów Azotowych, będzie można zobaczyć o godz. 9 rekonstrukcję historyczną.
Tarnogród zaprasza na uroczystości 15 grudnia 2019 r. Tego dnia o godz. 11 rozpocznie się msza święta w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Po mszy uczestnicy udadzą się na cmentarz parafialny, gdzie złożą wieńce przy grobie Józefa Gizy.
Pochodzący z Tarnogrodu Józef Giza od 14 do 16 grudnia 1981 roku na terenie kopalni „Wujek” w Katowicach brał udział w strajku okupacyjnym, który wybuchł na znak sprzeciwu wobec wprowadzenia stanu wojennego. 16 grudnia podczas pacyfikacji kopalni przez oddziały MO i ZOMO został śmiertelnie postrzelony z broni maszynowej. Miał 24 lata.
Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Był niezgodny z Konstytucją PRL. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.