Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

12 grudnia 2019 r.
12:23

Stan wojenny - pamiętamy. Program uroczystości w Lublinie, Puławach i Tarnogrodzie

Autor: Zdjęcie autora dw
2 4 A A
13 grudnia 2019 9:00

W piątek 38. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie zaplanowano m.in. w Lublinie, Puławach i Tarnogrodzie – poinformowało biuro prasowe Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Lublinie uroczystości rozpoczną się o godz. 16 na placu Litewskim, gdzie ustawione zostaną znicze. Na godz. 16.30 zaplanowano Koncert Pieśni Niepokornej. To hołd, który młodzieży złoży osobom internowanym i represjonowanym w stanie wojennym. Udział weźmie Norbert „Smoła” Smoliński, lider zespołu Contra Mundum (Kościół Pobrygidkowski, ul. Narutowicza 6).

O godz. 18 w kościele Pobrygidkowskim odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny i za wszystkie Ofiary stanu wojennego.
Po mszy uczestnicy przemaszerują pod pomnik patrona NSZZ „Solidarność”, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie złożą kwiaty.

W Puławach, przed bramą Zakładów Azotowych, będzie można zobaczyć o godz. 9 rekonstrukcję historyczną.

Tarnogród zaprasza na uroczystości 15 grudnia 2019 r. Tego dnia o godz. 11 rozpocznie się msza święta w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Po mszy uczestnicy udadzą się na cmentarz parafialny, gdzie złożą wieńce przy grobie Józefa Gizy.

Pochodzący z Tarnogrodu Józef Giza od 14 do 16 grudnia 1981 roku na terenie kopalni „Wujek” w Katowicach brał udział w strajku okupacyjnym, który wybuchł na znak sprzeciwu wobec wprowadzenia stanu wojennego. 16 grudnia podczas pacyfikacji kopalni przez oddziały MO i ZOMO został śmiertelnie postrzelony z broni maszynowej. Miał 24 lata.

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Był niezgodny z Konstytucją PRL. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Start Lublin nie wykorzystał problemów rywali i przegrał we Wrocławiu

Start Lublin nie wykorzystał problemów rywali i przegrał we Wrocławiu

Start Lublin przegrał z pogrążonym w kryzysie Śląskiem Wrocław

Stal Kraśnik już po raz dwunasty zagrała na zero z tyłu. W tym sezonie niebiesko-żółci stracili w lidze zaledwie trzy gole

Trzynasta wygrana i dwunaste czyste konto. Stal Kraśnik lepsza od rezerw Motoru Lublin

Lider tabeli zrobił swoje i chociaż w meczu z Motorem II Lublin (2:0) zabrakło fajerwerków, to Stal Kraśnik już po raz trzynasty zdobyła komplet punktów. Trzeba dodać, że to był również dwunasty mecz na zero z tyłu (na piętnaście rozegranych).

Fiesta w El Cubano
foto
galeria

Fiesta w El Cubano

Każdy wieczór w El Cubanu jest pełen atrakcji takich jak: dobra muzyka, ludzie i niepowtarzalna atmosfera. Zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii z imprezy. Tak się bawi Lublin!

Chełmianka na szóstkę w Lubaczowie

Chełmianka na szóstkę w Lubaczowie

Piłkarze Grzegorza Bonina niedawno męczyli się z ostatnią w tabeli Unią Tarnów. W sobotę nie mieli za to najmniejszych problemów z wygraną w Lubaczowie. Chełmianka rozbiła Pogoń Sokoła aż 6:1.

Telefony od oszustów wywołują zwykle lęk i panikę

Zawierzyli pieniądze "bankowcom". Prawie 170 tys. zł

28-latek i 54-letnia kobieta dali się zwieść na historię o próbie wyłudzenia pożyczki i fałszywego pracownika działu bezpieczeństwa. Udali się do banków i wierząc telefonicznym oszustom przetransferowali im pieniądze w kwocie łącznej niemal 170 tysięcy złotych

zdjęcie ilustracyjne

Żeby lepiej cię widzieć, mieszkańcu. Ratusz kupuje nowe kamery

Stare są już wysłużone i dlatego będą zdemontowane. Ale zastąpią je nowe kamery. Urząd szuka właśnie dostawcy

Polowanie na historię
10 listopada 2024, 10:00

W niedzielę specjalny dzień w Kozłówce

Weekend w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zapowiada się niezwykle atrakcyjnie! Z okazji jubileuszu 80-lecia Muzeum, w niedzielę (10 listopada) odbędzie się pełne atrakcji wydarzenie - „Polowanie na historię, czyli… Dzień Otwartych Drzwi Muzeum Zamoyskich w Kozłówce”.

Ekipy Strabagu pracowały ostatnio na przebudowywanym dwa lata temu odcinku, m.in. na rondzie przy ul. Partyzantów, ale to były tylko drobne prace zabezpieczające kostkę brukową. Na większy remont pogwarancyjny, na razie nie wiadomo w jakim zakresie, trzeba poczekać.

Strabag łata Łukasińskiego. Duży remont dopiero wiosną

Zapowiadany dwa razy we wrześniu gruntowny remont całej ulicy do skutku nie doszedł. Ostatnio pracownicy firmy Strabag tylko zabezpieczyli przed zimą kostkę brukową. Na poważniejsze prace w ramach gwarancji trzeba poczekać do wiosny.

Kolejny wygrany przetarg tej firmy. Teraz wykona ulice na os. Karolówka

Kolejny wygrany przetarg tej firmy. Teraz wykona ulice na os. Karolówka

Kolejny przetarg wygrany w Zamościu przez DROGMOST. Tym razem firma z Mokrego zajmie się budową i przebudową ulic na osiedlu Karolówka

W Puławach pojawiło się ponad 2 tysiące lamp led, które łatwo odróżnić od ich starszych odpowiedników - świecą na biało
Puławy

Największa wymiana lamp w historii miasta zakończona. Wydali 26 milionów

Ma być nie tylko jaśniej, ale również taniej. Miasto Puławy zakończyło wymianę ponad dwóch tysięcy lamp oświetlenia ulicznego. Stare żarówki sodowe zastąpiły wydajniejsze - ledowe. Spotkamy je na północ od Lubelskiej, a także na os. Górna Kolejowa, Niwie, Piaskach i Mokradkach

Mateusz Stolarski znowu może być dumny ze swojej drużyny

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Jestem dumny z tego, jak potrafimy się podnieść po zadanym ciosie

Znakiem rozpoznawczym Motoru Lublin robią się: szybkie gole i emocjonujące mecze. W piątek beniaminek znowu szybko otworzył wynik, a ostatecznie pokonał w Gliwicach Piasta 3:2. Oto jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip

Samuel Mraz zapewnił Motorowi zwycięstwo w Gliwicach
WIDEO
film

Samuel Mraz ustrzelił hat-tricka, a Motor wygrał z Piastem w Gliwicach [zobacz bramki]

Motor kontynuuje serię meczów, w których strzela dużo i szybko. Znowu żółto-biało-niebiescy zdobyli w pierwszej połowie dwie bramki, a ostatecznie pokonali Piasta Gliwice 3:2

Lublin miodem stoi. Jarmark pszczelich produktów
ZDJĘCIA
galeria

Lublin miodem stoi. Jarmark pszczelich produktów

Listopad w Lublinie upływa pod znakiem miodu. A to za sprawą festiwalu Kuchnia Inspiracji, którego tegorocznym tematem przewodnim jest miód.

Samuel Mraz w pięciu ostatnich meczach Motoru zdobył sześć goli

Samuel Mraz przeszedł do historii. Napastnik Motoru Lublin zdobył bramkę numer 50000

To się nazywa udany dzień. Samuel Mraz w piątkowy wieczór nie tylko skompletował hat-tricka, a Motor Lublin zdobył trzy punkty w Gliwicach. Dodatkowo napastnik ze Słowacji zapisał się w historii ekstraklasy. „Mrazik” przy okazji spotkania z Piastem zdobył gola numer... 50000.

Tatar z miodem?! Takie smaki tylko podczas festiwalu Kuchnia Inspiracji
ZDJĘCIA
galeria

Tatar z miodem?! Takie smaki tylko podczas festiwalu Kuchnia Inspiracji

Podczas trwającego w listopadzie w Lublinie festiwalu Kuchnia Inspiracji króluje miód. Jak się okazuje, wykorzystać go można także w wielu wytrawnych wersjach

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30